نرم افزارهای سئو

کاربران پس از ایجاد وب سایت خود، خوب است با نرم افزارها و ابزاری که با استفاده از آنها می توانند رتبه سایت خویش را در اینترنت بالا ببرند، آشنا شوند.

ذیلاً به برخی از این نرم افزارها اشاره می شود.

۱٫ Ranking Monitor

شما با استفاده از نرم افزارهای Ranking Monitorمی توانید رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو ردگیری و رصد کنید.در واقع این برنامه ها برای بررسی وضعیت کلیدواژه ها و عبارات وب سایت ها در جستجوگرهای اینترنتی به کار می رود.انجام چنین کاری به طور دستی امکان پذیر است ولی توجه داشته باشید که اگر شما کلیدواژه های زیادی در سایت خود به کار برده اید و می خواهید وضعیت آنها را در ۵ الی ۷ موتور جستجو پیگیری کنید، با کار طاقت فرسا و زمان بری مواجهید خواهید شد.ماژول ها یا نرم افزارهای Ranking Monitorمی توانند تمام کارها را به طور خودکار انجام دهند.کافی است شما لیستی از کلیدواژه هایی که می خواهید بررسی شود را وارد کرده و همچنین نام موتور جستجویی که قصد دارید رتبه سایت تان را در آن مشاهده نمایید، درج کنید.Ranking Monitorبه طور خودکار همه کارهای بعدی را انجام داده و به شما گزارش می دهد.شما با استفاده از این دست نرم افزارها، می توانید دینامیک و تاریخچه وضعیت سایت خود را مشاهده کرده و با توجه به کلیدواژه های خاصی که در نظر می گیرید، فراز و فرود سایت را مورد بررسی قرار دهید.این اطلاعات به صورت نمودارها و در قالب بصری به کاربر نمایش داده می شود.

۲٫ Link Popularity Checker

این برنامه به طور خودکار تمام موتورهای جستجوی موجود را بررسی کرده و یک لیست کامل شامل کلیدواژه های غیرتکراری از لینک های ورودی به سایت شما (Inbound Links) فراهم می آورد.شما با در درست داشتن لیست لینک های ورودی به سایت، می توانید وضعیت و تغییریافتگی این لینک ها را در طول زمان مشاهده کنید.

۳٫ Site Indexation Tool

این ابزار مفید، تمام صفحاتی که توسط موتور جستجوگر انتخابی شما ایندکس شده است را نمایش می دهد.استفاده از این نرم افزار، به تمام کسانی که یک منبع وب برای خود تهیه می کنند، توصیه می شود.برخی نرم افزارها همچنین PageRank هر صفحه ایندکس شده را نیز نمایش می دهد.

۴٫ Web Site Statistics

این، یک برنامه مهم برای فعالان تجارت الکترونیک به شمار می رود که افراد با استفاده از آن می توانند تمام فعالیت های موثر کسب و کار در اینترنت را پیگیری کنند.کاربران با استفاده از تجزیه و تحلیل دقیق آمار وب سایت خود و به دست آوردن اطلاعات جزئی در این خصوص، می توانند دریابند در آینده با استفاده از کدام شیوه ها، بهتر می توانند سوددهی تجاری سایت خود را افزایش دهند.اصولاً با بهره گیری از نرم افزارهای آمارگیری می توان اطلاعات و آمار دقیقی از وب سایت خود به دست آورده و با آنالیز کردن این داده ها، عملکرد سایت را بهبود بخشید.

برای به دست آوردن چنین آماری در وب سایت ها، دو روش وجود دارد:

الف) Log Analyzer

فایل Log ذخیره شده بر وب سرور، یک شیوه رایج و محبوب برای به دست آوردن اطلاعات آماری هر وب سایت اینترنتی به شمار می رود.تمام اطلاعات مربوط به بازدیدکنندگان سایت، در این فایل، در سرور شما نگهداری می شود.اطلاعات موجود در این فایلنشان می دهد که چه منابعی در چه زمانی درخواست شده و چه شخص یا شیئی این درخواست را ارائه کرده است.نرم افزارهای Log Analyzer این اطلاعات را به آسانی و در قالب گزارش های بصری در اختیار کاربر قرار می دهند.

اطلاعات به نمایش درآمده شامل اینهاست:

تعداد بازدیدکنندگان سایت
بازدیدکنندگان یکتا (Unique Visitors) و بازدیدکنندگان بازگشته (Returning Visitors)
سایت های اصلی و ارجاعی
کلیدواژه های استفاده شده
این که بازدیدکنندگان به کدام کشور تعلق دارند
مرورگر و دیگر اطلاعات سیستمی بازدیدکننده.

نرم افزارهای رایگانی وجود دارد که قادر است فایل های Log را خوانده و گزارش های مفیدی درباره بازدیدکنندگان سایت و ترافیک آن تولید نماید.

از جمله این نرم افزارها می توان به awstats و webalizer اشاره کرد:

ب) Tracking Counters

این برنامه ها که مانند نرم افزارهای معرفی شده در قسمت قبلی، برای آمارگیری از سایت های اینترنتی به کار می رود، بر مبنای جاوااسکریپت نوشته شده و شما برای استفاده از آنها باید یک کد را به تمام صفحاتی که می خواهید رصد کنید، پیوست نمایید.

با استفاده از Tracking Counterها می توانید گزارش های دقیق و اطلاعات ارزشمندی به دست آورده و از آنها در آنالیز محتوای سایت خود استفاده کنید.شما با استفاده از این داده ها قادر خواهید بودبا هدف بهینه سازی سایت، در آن دست به تغییر و تحول بزنید.

اطلاعات به نمایش درآمده از این نرم افزارها شامل اینهاست:

تعداد بازدیدکنندگان سایت، شامل بازدیدکنندگان یکتا (Unique Visitors) و بازدیدکنندگان بازگشته (Returning Visitors)
سایت های اصلی و ارجاعی
کلیدواژه های استفاده شده
این که بازدیدکنندگان به کدام کشور تعلق دارند
مرورگر و دیگر اطلاعات سیستمی بازدیدکننده
مسیر کامل ورود بازدیدکننده به سایت
آمار ISP برای بازدیدکنندگان.

آمارگیر گوگل موسوم به Google Analytics یکی از بهترین نرم افزارهای رایگان آمارگیری است که از طریق آدرس www.google.com/analyticsدر دسترس عموم قرار دارد.

۵٫ Page Rank Analyzer

شما با استفاده از این ابزار می توانید PageRankاختصاص داده شده توسط گوگل به صفحات اینترنتی مورد نظر خود را مشاهده کنید.

این ابزار همچنین برای بررسی PageRankاختصاصی گوگلبه لیستی از صفحات اینترنتی، یا لیستی از سایت ها و مستندات رقبا کاربرد دارد.

۶٫ Keyword Suggestion Tools

وب مسترها با استفاده از این ابزار می توانند لیستی از کلیدواژه های مرتبط را تهیه کنند.

این کار بر اساس یک پایگاه داده مرکزی از کلیدواژه ها و نیز عبارت های کلیدی که از موتورهای جستجو در سراسر جهان گرداوری شده، صورت می گیرد.

Keyword Suggestion Tools میزان محبوبیت کلیدواژه ها در امر جستجو را ارائه کرده و این که در یک دوره زمانی خاص، فلان کلیدواژه چند بار جستجو شده است را به اطلاع شما می رساند.

این لیست ها کاربرد دیگری نیز دارد: شما می توانید آنها را برای تولید لیستی از کلیدواژه های قابل استفاده در در محتوا و مستندات وب سایت خود، مورد استفاده قرار دهید.

Wordtracker و Overture دو مورد خوب از Keyword Suggestion Tools به شمار می رود.

۷٫ HTML Analyzers

ابزارهای سئو نظیر تحلیلگرهای HTML و مستندات، سنگینی و چگالی کلیدواژه های به کار رفته در سایت را بررسی می کند.

گزارش های به دست آمده می تواند برای تصحیح و ارتقاء سطح موفقیت متن های سایت مورد استفاده قرار گیرد.

این نرم افزارها که به هنگام ایجاد یک وب سایت به کار می رود، برای بررسی و تحلیل سایت های رقبا نیز عملکرد خوبی از خود نشان می دهد.

دیگر مطالب مرتبط با سئو و بهینه سازی سایت
چگونگی کشف وب سایت آمارگیری رایگان جهت بررسی ترافیک وب سایت

اگر شما به دنبال یک وب سایت رایگان برای بررسی آمار ترافیک سایت خود را ، شما واقعا نیازی به مشاهده »

چک لیست سئو

یکی از چیزهایی است که کمک خواهد کرد که شما با موفقیت آماده جستجوگرها چک لیست سئو سایت و اطمینان مشاهده »

افزایش بازدید سایت

یکی از راه های افزایش فروش سایت ، افزایش بازدید سایت است افزایش بازدید سایت روش های زیادی برای افزایش مشاهده »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.