آموزش پیکربندی پلاگین WordPress SEO (وردپرس سئو)

خیلی از دوستان درخواست فیلم آموزشی پیکربندی(تنظیمات) افزونه وردپرس سئو را کرده اند ، اما به دلیل مشغله کاری و کمبود وقت متاسفانه امکان ظبط فیلم آموزشی رو نداشتم ، بنابراین سرچی در یوتیوب کردم و کاملترین فیلم اموزشی با بهترین تنظیمات و توضیحات البته به زبان خارجی که توسط Joost de Valk ظبط شده را برای شما پیدا کردم .

لینک دانلود

مشاهده در یوتویب

اموزش و توضیحات فیلم آموزشی به زبان فارسی :

ویژگی های مهم این افزونه:

Post title and meta description meta جعبه ای برای تعیین عنوان پست و متا توضیحات(description) و متا تگ ها
پشتیبانی از طبقه بندی کردن برچسپ ها و دسته ها و …
نمایش جستجوی گوگل به صورت لحظه ای برای پست ها …
بررسی برچسپ های مربوط به مطالب
پیکر بندی Meta Robots
نو فولو و نو ایندکس کردن مطالب با یک تیک
پیکر بندی فوتر و هدر ار اس اس
XML Sitemaps همراه با عکس
پست ها و صفحاتی که نو ایندکس شده اند به طور خودکار در نقشه ی سایت نشان داده نمی شوند
ویرایشگر فایل robots.txt و .htaacces
توانایی بررسی سایت و پست شما با استفاده از سیستم های Google Webmaster Tools, Yahoo Site Explorer, and Bing Webmaster Tools

بعد از این همه ویژگی های خوب که من نصفشون را ننوشتم نتیجه می گیریم این پلاگین یکی از بهترین افزونه های مربوط به مبحث سئو است.

اموزش نصب پلاگین:
نصب این پلاگین مثل نصب هر پلاگین دیگه است پس من نصبش را در این بخش توضیح نمی دم
بعد از نصب این افزونه در ادمین پنل وردپرس تب با نوشته ی سئو ظاهر می شود.

تنظیمات افزونه سئو وردپرس ( WordPress سئو ) :

بعد از نصب و فعال سازی افزونه یک منو جدید با نام سئو به منوی صفحه مدیریت شما اضافه خواهد شد . تنظیمات این افزونه دو مرحله دارد , یک تنظیمات کلی و عمومی افزونه و یک تنظیم برای پست ها , برگه ها و غیره به صورت جداگانه . ما هر دو تنظیم را به شما آموزش خواهیم داد .

تنظیمات عمومی :
بر روی گزینه سئو ازمنوی صفحه مدیریت وردپرس خود کلیک کنید تا وارد صفحه تنظیمات افزونه WordPress سئو شویم .
از منوی سئو وارد زیر منو پیش خوان شوید .این زیر منو به دو بخش عمده تقسیم می شود :
۱- تنظیمات General settings
تنظیمات این بخش را مانند شکل زیر انجام دهید . ( البته ممکن است بر اساس نوع قالبی که استفاده می کنید در اینجا گزینه هایی کم و زیاد داشته باشید )

۲- تنظیمات webmaster tools :

به طور حتم همه شما باید حساب هایی در گوگل , بینگ و الکسا برای معرفی و مدیریت سایت خود داشته باشید .
( در صورت اینکه در سایت های اشاره شده حساب ندارید می توانید یک حساب جدید ایجاد کنید تنها کافیست به ادامه اسامی سایت ها کلمه webmaster tools را اضافه کنید و با جستجو در موتورهای جستجو در آن ها ثبت نام کرده و سایت خود را به آن ها معرفی کنید تا از ابزارهای آن ها بتوانید استفاده کنید .)
در این بخش کد فعال سازی که از حساب های خود در گوگل وب مستر , بینگ وب مستر و الکسا دریافت کرده اید در این بخش وارد کنید . سپس تغییرات را ذخیره کنید .

تنظیم عناوین , توضیحات و کلمات کلیدی : به زیر منوی titles بروید .در اینجا شما می توانید تعیین کنید که عنوان صفحه اصلی ، پستها ، صفحات ،دسته ها ، برچسبها چگونه باشند.قبل از هرکار اطمینان حاصل کنید که تگ تایتل قالبتان به شکل زیر است اگر نبود کد زیر را در هدر قالب خود به جای تایتل قالب قرار دهید:

( اگر از یک قالب استاندارد استفاده می کنید به طور حتم این بخش درست می باشد اما بهتر هست که یک بار دیگر این موضوع را چک کنید ) سپس تیک force rewrite titles را بزنید , این تیک باعث می شود که به افزونه اجازه داده شود که تمامی بخش های عنوان , توضیحات و کلمات کلیدی را براساس تنظیماتی که شما در آن انجام می دهید تغییر دهید .

در قسمت singular pages شما می توانید برای صفحه نخست ،پستها ، برگه ها و غیره عنوان , توضیحات وکلمات کلیدی انتخاب کنید , این افزونه تمامی بخش های وردپرس شما را تحت پوشش خود قرار می دهد .
گزینه های موجود را می توانید به سه صورت تکمیل کنید , می توانید گزینه های را مستقیما بنویسید , می توانید از کدهای آماده که در انتهای صفحه titles وجود دارد استفاده کنید و می توانید از ترکیب دو حالت قبلی استفاده کنید .
این بخش بستگی به علاقه و خواست شما دارد ما تنظیمات زیر را به شما پیشنهاد می دهیم , البته شما می توانید بر اساس خواست خود انها را تغییر دهید .( این تنظیمات , تنظیماتی هست که ما در سایت خود از ان استفاده می کنیم )

در انتها تغییرات صورت گرفته را ذخیره کنید . تنظیمات ایندکس شدن صفحه :
به سومین زیر منو سئو می رسیم , یکی گزینه های فوق العاده برای سئو وردپرس شما . در زیر منو indexaction شما محدوده فعالیت رباتهای موتور های جستجو رو تعیین می کنید , به طور کلی شما با دو وسیله می توانید مسیر حرکت رباتهای جستجو را مشخص کنید و آن ها را مجبور کنید چیزی را ببینند و ذخیره کنند که شما می خواهید , یکی استفاده از robots.txt می باشد که بعدا در سری اموزش های سئو سایت به آن خواهیم پرداخت و دیگری استفاده از تگ ها برای ایجاد این محدودیت ها هستیم . افزونه سئو وردپرس این محدودیت ها را با استفاده از تگ ها اعمال می کند .
لازم به ذکر هست که تنظیمات این بخش هم به خواست و علایق شما بستگی دارد و به طور حتم تنظیمات این بخش بایستی متناسب با سایت , مطالب و بخش های سایت شما باشد .
بخش اول از گزینه Indexation بخش Indexation Rules می باشد. در انجام تنظیمات این بخش نهایت دقت را به کار ببرید . تنظیمات این بخش صد در صد به شما بستگی دارد و تنظیم مشخصی وجود ندارد . ما تنها گزینه ها را برای شما توضیح می دهیم و در جایی که لازم باشد پیشنهاداتی هم به شما می دهیم .

گزینه اول را اگر نمی خواهید دسته بندی ها و صفحات بایگانی ایندکس شوند را تیک بزنید .( در صورتی که محتوای مناسب و غنی در سایت خود دارید پیشنهاد می کنیم و تاکید می کنیم پیشنهاد می کنیم که این گزینه را تیک بزنید )
گزینه دوم برای جلوگیری ایندکس شدن صفحات نویسنده است این گزینه را تیک بزنید تا از ایندکس صفحات دوقولو و تکراری جلوگیری شود.
گزینه سوم برای کسانی است که در پیوند یکتای خود از تاریخ هم استفاده می کنند. باز برای جلوگیری از ایجاد صفحات تکراری حتما تیک این گزینه را بزنید .
گزینه چهارم برای جلوگیری از ایندیکس دسته بندی های سایت است .این گزینه را هم تیک بزنید بهتر است. البته اگر در سایتتان به تعداد زیادی از برچسب و تگ استفاده می کنید.
گزینه پنجم برای جلوگیری از ایندیکس شدن تگهاست .( در صورتی که از محتوای خوب و غنی استفاده می کنید پیشنهاد می کنیم تیک این گزینه را هم بزنید .)
بخش دوم از گزینه Indexation بخش Archive settings می باشد. تیک هر دو گزینه این بخش را بزنید , این بخش برای جلوگیری از صفحات تکراری می باشد که خطر بزرگی برای سئو وردپرس شما هستند .

سومین بخش از گزینه indexation بخش Robots meta settings است . هر دو گزینه این بخش را هم تیک بزنید ,ین دو گزینه برای زمانی است که شما سایت خود را در دو دایرکتوری yahoo و domoz ثبت کرده اید و نمی خواهید اسپایدرها اطلاعت شما را از این دو دایرکتوری بخوانند

چهارمین بخش از گزینه indexation بخش clean up head section می باشد . به جز گزینه Hide Shortlink for post که نوعی بک لینک برای سایت شما به حساب می اید بقیه گزینه ها را تیک بزنید . سایر گزینه ها برای پایین آوردن حجم سورس کد صفحات شما مناسب می باشد .

تذکر : اگر از ادیتور از راه دور استفاده می کنید تیک گزینه اول را نباید .همچنین اگر شما به عنوان نویسنده یا نویسندگان سایت از Windows Live Writer استفاده می کنید گزینه دوم هم نباید تیک بخورد .
تغییرات را ذخیره نمایید. تنظیمات Social :
زیر منوی Social برای اتصال وردپرس خود به صفحه فیس بوک شماست . تنظیمات خاصی در این مورد وجود ندارد تنها شما باید یک اکانت در فیس بوک داشته باشید و توسط این صفحه وارد صفحه فیس بوک خود شوید .

تنظیمات XML Sitemaps :
زیر منوی بعدی مربوط به ایجاد سایت مپ می باشد , XML Sitemaps را در صورتی که نمی خواهید از افزونه دیگری برای ایجاد سایت مپ استفاده کنید فعال کنید , با وجود اینکه سایت مپ ایجاد شده خلاقانه و خوب می باشد ( برای هر بخش Sitemap جداگانه ایجاد می کند ) اما ما پیشنهاد می دهیم از افزونه Google XML Sitemaps برای ایجاد سایت مپ استفاده کنید که کنترل بیشتری را می توانید بر روی سایت مپ خود داشته باشید . ( در آینده اموزش این افزونه را قرار خواهیم داد )
تنظیمات Permalinks :
زیر منو بعدی Permalinks را هم بهتر است دستکاری نکنید , تنظیمات این بخش فوق العاده حساس می باشد و تنظیمات اشتباه باعث ایجاد صفحات ۴۰۴ می شود . بهتر هست که از این گزینه هم عبور کنیم . تنظیمات Internal links :
این بخش برای ساماندهی بهتر سایت شما توسط موتورهای جستجو می‌باشد، در این بخش مسیری را که شما باید پیمایید تا به صفحه مورد نظر خود برسید نشان داده می‌شود، نمونه ای از این ویژگی را می‌توانید در میهن سئو مشاهده کنید، در بالای این پست و بالاتر از عنوان نوشته می‌توانید مسیر منتهی به این نوشته را مشاهده کنید. به عکس زیر نگاه کنید :

بسیاری از پوسته های وردپرس این امکان را از قبل برای شما فراهم کرده‌اند، به این ویژگی breadcrumbs گفته می‌شود اما اگر پوسته سایت شما این ویژگی را ندارد افزونه سئو وردپرس به راحتی این ویژگی را به سایت شما اضافه خواهد کرد. با توجه به تصویر زیر تنظیمات را انجام دهید. (البته ممکن است برخی گزینه‌ها تفاوت داشته باشند که شما می‌توانید بر اساس خواست خود آن‌ها را تغییر دهید؛ سئو یک کار تجربی و وابسته به علاقه شماست).

در انتها کد زیر را در یک مکان مناسب در قالب خود قرار دهید.

yoast_breadcrumb(‘

‘);
} ?>

تنظیمات RSS : در این بخش می‌خواهیم RSS سایت خود را بهینه کنیم. می‌خواهیم چیزهایی را به قبل و بعد هر پست در RSS سایت خود اضافه کنیم. شما می توانید با استفاده از کدهای HTML و یا با استفاده از کدهایی که در انتهای این بخش قرار دارد بر اساس نیاز خود و علایق خود این بخش را سفارشی کنید.

تنظیمات Impore & Exporet : در این قسمت از افزونه سئو وردپرس (wordpress سئو) می‌توانید تنظیماتی که برای افزونه های دیگر سئو مثل افزونه HeadSpace2 و All-in-One سئو انجام داده‌اید مستقیماً به افزونه wordpress سئو وارد یا Import نمایید (البته اگر قبلاً از این افزونه های سئو وردپرس استفاده می‌کردید).
تنظیمات این بخش بسیار ساده و مشخص می‌باشد و ما مانور بیشتری بر روی آن نمی‌دهیم.

تنظیمات Edit files : در این بخش می‌توانید Robots.txt و .htaccess سایت خود را ببینید و ویرایش کنید. در صورتی که اجازه دسترسی به این بخش‌ها را در سایت خود داده باشید از این قسمت می‌توانید تغییراتی در این دو فایل ایجاد کنید. تنظیمات Robots.txt را در ایجاد Robots.txt برای سئو وردپرس به شما آموزش داده‌ایم، تنظیمات و دستور های .htaccess را نیز در نوشته های دیگر برای شما قرار خواهیم داد.

تنظیمات سئو جداگانه هر نوشته : در این بخش می‌خواهیم به بررسی تنظیمات افزونه سئو وردپرس برای هر نوشته شما بپردازیم. در صفحه ارسال نوشته جدید و یا ارسال برگه جدید منوهایی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید هر نوشته خود را به صورت اختصاصی بهینه کنید.
بعد از نصب و فعال سازی افزونه در زیر ویرایشگر وردپرس یک پنجره به نام wordpress سئو by Yoast اضافه می‌گردد که شامل سه تب به نام General و Page Analysis و Advanced می‌باشد (در صورتی که در تنظیمات عمومی وردپرس و در بخش Social , وردپرس خود را به صفحه فیس‌بوک خود متصل کرده باشید؛ یک تب دیگر به نام Social به تب‌های موجود اضافه خواهد شد). در این بخش می‌خواهیم تنظیمات این سه زبانه را برای شما قرار دهیم. تنظیمات تب General : تب نخست در این بخش تب General می‌باشد، در این تب شما می‌توانید نحوه نمایش نوشته خود را در گوگل مشاهده کنید ( Snippet Preview ) , کلمه کلیدی اصلی نوشته خود را مشخص کنید ( Focus Keyword ) , برای نوشته خود عنوان و توضیحات اختصاصی و جدای از عنوان و توضیحات ایجاد شده توسط وردپرس ایجاد کنید ( سئو Title & Meta Description ) و همچنین کلمات کلیدی خود را قرار دهید ( Meta Keywords ) .

حال نگاهی جزئی‌تر به این بخش‌ها خواهیم انداخت.

Focus Keyword: در این بخش شما باید یک کلمه کلیدی خاص و یا یک عبارت خاص را قرار دهید، ای کلمه یا عبارت بایستی نشان دهنده کل نوشته شما باشد، نماینده اصلی نوشته شما همین کلمه یا عبارت است. اما این کلمه بایستی ویژگی‌هایی داشته باشد. بایستی کلمه مورد نظر در عنوان اصلی نوشته (عنوانی که برای نوشته خود در ابتدای نگارش نوشته مشخص می‌کنید) وجود داشته باشد، همچنین در بخش سئو Title و همچنین Meta Description هم بایستی از این کلمه یا عبارت استفاده کرده باشید، همچنین این کلمه یا عبارت باید در متن اصلی نوشته شما به تعداد بالا وجود داشته باشد. دقت کنید که تکرار این کلمه در نوشته اصلی شما مهم است، نه بیش از اندازه استفاده کنید که باعث آزار خواننده شما شود و نوشته شما شبیه یک توده از کلمه کلیدی خاص شود و نه انقدر کم که نتوان آن را به عنوان کلمه کلیدی اصلی شناسایی کرد، همچنین این کلمه باید مرتبط با نوشته شما باشد چرا که نماینده اصلی نوشته شماست. (در مورد کلمات کلیدی در راهکارهایی برای استقبال از پنگوئن گوگل مفصل بحث کردید)

سئو Title: این بخش همان نام و عنوان نوشته شماست، نامی که در صفحه جستجو گوگل نشان داده خواهد شد، یک عنوان با حداکثر ۷۰ کاراکتر که نمایش دهنده کاملی از نوشته شما باشد و همچنین دربردارنده کلمه کلیدی اصلی نوشته شما. انتخاب این نام بسیار مهم است، اولاً سعی کنید خلاقیت را در انتخاب این نام‌ها دخیل کنید، از نام‌های عمومی استفاده نکنید، حتماً از کلمه کلیدی اصلی خود که پیش‌تر ان را انتخاب کرده‌اید استفاده کنید، همچنین نباید این عنوان طولانی و نامفهوم باشد.

Meta Description: این بخش توضیحی درباره نوشته شماست، این بخش هم در صفحه جستجو گوگل به نمایش در خواهد آمد پس در مورد آن نیز کمال دقت را به کار ببرید، توضیحی کوتاه و کامل از نوشته خود که باز هم دربردارنده کلمه کلیدی اصلی نوشته شما که پیش از این مشخص کردید باشد. حداکثر تعداد کاراکتر برای این بخش ۱۵۶ کاراکتر می‌باشد.

Meta Keywords: در این بخش هم کلمات کلیدی نوشته خود را قرار دهید، برای جدا کردن هر کلمه کلیدی می‌توانید از علامت کاما «,» استفاده کنید. به عنوان یک پیشنهاد سعی کنید که کلمات کلیدی مهم را در این بخش قرار دهید و از انبوه زیادی از کلمات کلیدی خودداری کنید. بین ۵ تا ۱۰ کلمه کلیدی می‌تواند معقول باشد. (برای اطلاع بیشتر به مقاله پنگوئن گوگل مراجعه کنید) تنظیمات تب Page Analysis: این بخش بعد از ارسال نوشته شما فعال خواهد شد، در این بخش نکات سئو نوشته لیست شده و برای شما با سه علامت و رنگ امتیاز دهی شده است، رنگ سبز یعنی عالی، رنگ زرد یعنی خوب و رنگ قرمز به معنای هشدار می‌باشد. طبیعتاً بایستی به سمتی حرکت کنیم که تمامی گزینه‌ها سبز رنگ باشد اما اگر گزینه ای به رنگ زرد هم بود مشکلی نیست اما نباید هیچ هشداری در نوشته ما وجود داشته باشد. در سری آموزش های سئو در پادرا به ویژگی‌های یک نوشته و محتوای خوب خواهیم پرداخت در اینجا تنها به ذکر برخی نکات می‌پردازیم:

در نوشته خود از تگ‌های H استفاده کنید، کلمه کلیدی اصلی خود را در تگ‌های H بکار بگیرید، از تصاویر در نوشته خود استفاده کنید و برای عکس‌های نوشته alt و title انتخاب کنید، از کلمه کلیدی اصلی نوشته خود به صورت متناسب استفاده کنید، در تنظیمات بخش General دقت کامل داشته باشید و تعداد کاراکترها بیشتر از تعداد تعیین شده نباشند و همچنین خیلی هم کم نباشند، کلمه کلیدی اصلی شما در آدرس نوشته وجود داشته باشد، به درستی از ادامه مطلب استفاده کنید. با خواندن نوشته های جلوی هر علامت می‌توانید نقاط قوت و ضعف نوشته خود را مشخص کنید و سعی در برطرف کردن آن‌ها کنید.

تنظیمات تب Advanced: در این بخش هم می‌توانید برخی گزینه های مربوط به ایندکس شدن نوشته و غیره را انجام دهید، این بخش زیاد مورد استفاده نیست و ما از توضیح بیشتر آن خودداری می‌کنیم.

دیگر مطالب مرتبط با سئو و بهینه سازی سایت
سئو خارجی چیست؟ آموزش سئو خارجی

سئو خارجی و یا سئو آف پیج اشاره به اقداماتی که به طور مستقیم در سایت خود رخ نمی دهد. مشاهده »

چک لیست سئو

یکی از چیزهایی است که کمک خواهد کرد که شما با موفقیت آماده جستجوگرها چک لیست سئو سایت و اطمینان مشاهده »

سئو تکنیکال (سئو فنی) چیست؟

سئو تکنیکال سایت ، مجموعه ای از اقدامات تکنیکال مورد استفاده توسط کارشناسان جستجوگرها برای بهینه سازی یک وب سایت مشاهده »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.